Vai ir viegli būt grāmatvedim?

Grāmatveža profesija noteikti tiek uzskatīta par visai prestižu un labi atmaksātu. Tas daudzus arī šajā darbā piesaista un ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki izvēlas mācīties par grāmatvežiem, taču tikai retais zina uz ko patiesībā parakstās. Grāmatveža darbs noteikti nav no tiem vieglākajiem, jo tas ir nebeidzams darbs ar cipariem, dokumentiem, atskaitēm, turklāt viena niecīga kļūda tajā visā var sabojāt stundām ilgu darbu. Skaidrojam, kādas tad īsti ir grāmatveža darbs un ko tas prasa Latvijā vai Spānijā (prestamos 24 horas de kreditos247.es)?

Kā jau tika minēts, grāmatveža darbs ir ļoti precīzs un sistemātisks. Pamatā grāmatveža pienākumos ietilpst uzskaišu veidošana, kas nozīmē dažādu darījumu un ar tiem saistīto izmaksu fiksēšanu. Pēc tam ar šiem uzskatītajiem datiem ir jāprot darboties – ir jāveic dažādi aprēķini un jāveido dažādi grāmatvedības dokumenti. Tāpat grāmatvežiem arī jātiek galā ar algu aprēķiniem un citiem darbiem, kas prasa lielu precizitāti un arī daudz zināšanu un profesionālo iemaņu. Šajā lielajā datu un informācijas daudzumā var viegli apjukt, taču to nedrīkst pieļaut, jo pat niecīgi kļūdai, piemēram, sajuktiem dažiem cipariem, var būt nopietnas sekas.

Grāmatveža kļūda var izmaksāt dārgi gan tiešā gan pārnestā nozīmē. Nepareizas finanšu uzskaites var nozīmēt lielus zaudējumus uzņēmumam. Ja kļūdas laicīgi netiek pamanītas un labotas, grāmatvedim var par tām nākties maksāt no savas kabatas, vai arī var draudēt atlaišana. Var būt arī vēl ļaunāk – par pielaistām kļūdām var draudēt kriminālatbildība. Piemēram, nepareizi aprēķināti un nesamaksāti nodokļi jau ir kriminālpārkāpums par ko var draudēt ļoti bargs sods kā uzņēmumam tā arī pašam grāmatvedim. Tas šo darbu padara stresa pilnu un atbildīgu. Par laimi, labi grāmatveži nopietnas kļūdas pieļauj reti.

Vēl noteikti jāpiemin, ka grāmatveža darbs ir arī ļoti reglamentēts un visai vienmuļš. Grāmatvedim visu laiku ir jāveic vieni un tie paši darbi un radošumam šajā profesijā īsti nav vietas. Augstāka ranga grāmatvežiem gan ir iespējas sniegt ieteikumus veiksmīgākai uzņēmuma darbībai un realizēt savas idejas, taču arī tam visam jābūt balstītam skaitļos un datos. Tieši tāpēc, grāmatveža profesija noteikti nebūs piemērota tiem cilvēkiem, kas vēlas interesantu, radošu, aizraujošu un dinamisku darbu.

Uz jautājumu, vai grāmatvedim būt ir viegli, viennozīmīgi varam pateikt, ka nav. Tas ir ļoti sarežģīts, atbildīgs, laikietilpīgs, monotons darbs, taču cilvēki, tāpat kā profesijas, ir dažādi. Grāmatveža darbs derēs tiem, kam patīk skaitļi un kuriem ir izteikta matemātiskā domāšana un kurus nesaista pārmaiņas un pašizpausme. Šādiem cilvēkiem grāmatveža darbs būs pašā laikā, turklāt vēl jāpiemin, ka šī ir viena no profesijām, kas vienmēr būs pieprasīta un kas nepieciešama pilnīgi ikvienā uzņēmumā.